Dzianiny dresowe o różnych gramaturach
Dzianina dresowa to dzianina, z której wykonuje się najprostsze typy strojów sportowych. Może być ocieplana albo cienka. Nie gniecie się, jest miękka, dobrze zatrzymuje ciepło. Dzianina dresowa może być gruba i sztywna, lub cienka i lekka. Obecnie odzież dresowa jest bardzo modna, znajdziemy ją zarówno w sieciach sklepów, jak i na wieszakach w pracowniach projektantów. Nosimy ją wszyscy niezależnie od płci i wieku. Dzianina dresowa powstaje z jednej nitki układającej się w typowy splot, produkuje się ją z przędz bawełnianych z domieszkami sztucznych i syntetycznych włókien. Dzianina dresowa jest elastyczna, charakteryzuje się również tym, że zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, co w pozwala jej w ciepłe dni izolować od ciepła, z kolei, kiedy jest zimno, doskonale ogrzewać.
Dzianina dresowa, jak zresztą inne dzianiny dzieli się według trzech podstawowych kryteriów, czyli rodzaju splotu, składu i gramatury. Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje dzianiny dresowej:
Dzianina dresowa drapana
Dzianina dresowa niedrapana (pętelkowa)
Dzianina dresowa drapana posiada na jednej stronie mały meszek, czyli baję dresową, jest to grubsza i bardzo ciepła dzianina, która doskonale sprawdza się jako materiał na bluzy i spodnie dresowe. Dzianina dresowa pętelkowa posiada na lewej stronie charakterystyczną pętelkę (stąd też jej nazwa), jest to typowa dresówka, którą stosuje się do szycia spodni, bluzek, tunik, sukienek, materiał ten charakteryzuje się wyjątkową odpornością na gniecenie, co dodatkowo zwiększa komfort jego użytkowania.
Dzianina dresowa w zależności od gramatury może wykazywać różne właściwości, jedna będzie gruba i sztywna, z kolei inna delikatna, bardzo miękka i rozciągliwa, dopasowująca się do kształtu ciała. W przypadku dzianiny pętelkowej minimalna gramatura to 220 g/m2, z kolei gramatura grubszej dzianiny drapanej wynosi minimalnie 280 g/m2 do 340 g/m2.