Wiele osób myli tkaniny z dzianinami. Zarówno tkaniny, jak i dzianiny wykorzystuje się przy produkcji różnego rodzaju tekstyliów. Na czym polega różnica między tymi materiałami? Czym się charakteryzują i jakie mają zastosowanie? Postaramy się przybliżyć najważniejsze cechy tkanin i dzianin oraz przedstawić podstawowe różnice między nimi.

Sposób wytwarzania tkanin i dzianin

Podstawowa różnica między tkaninami i dzianinami leży w sposobie ich wytwarzania. Pierwsze z nich są tkane, drugie dziane. Odmienny jest więc rodzaj splotu nici. Tkaniny składają się z dwóch nitek (osnowy i wątku), które wzajemnie się przeplatają w pionie i poziomie. Natomiast dzianiny powstają z jednej nici – przędzy, która w splocie łączy się w oczka.

Rodzaje tkanin i dzianin

Tkaniny i dzianiny dzieli się ze względu na rodzaj splotów. W tkaninach możemy spotkać splot płócienny, skośny oraz atłasowy. Pierwszy z nich najczęściej jest wykorzystywany do szycia flanel, szyfonów i batystów. Drugi idealnie nadaje się do wytwarzania jeansu czy gabardyny. Trzeci natomiast najczęściej stosuje się do wytwarzania ekskluzywnych tekstyliów z satyny.

Jeżeli chodzi o dzianiny, spotykane są dwa rodzaje splotów – rządkowe i kolumienkowe. Ze splotów rządkowych powstaje dżersej, dzianina ściągaczowa oraz swetrowa, natomiast na bazie splotów kolumienkowych produkuje się trykot oraz tiul.

W wysokiej jakości dzianiny i tkaniny można zaopatrzyć się w hurtowni tkanin Azteca w Łodzi, prowadzonej przez Aleksandrę Cybulską. Firma oferuje szeroki wybór tkanin do różnorodnego zastosowania. Zapewnia również profesjonalne doradztwo dotyczące zakupu materiałów spełniających potrzeby i wymagania klienta.

Zastosowanie tkanin i dzianin

Tak naprawdę w tym temacie nie obowiązują żadne sztywne reguły. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta. Zazwyczaj jednak z tkanin tworzy się lekką odzież czy bieliznę, a także obrusy, sukienki, mundury, kostiumy i płaszcze. Natomiast dzianiny idealnie nadają się np. do produkcji rajstop, pończoch czy skarpet. Często wykorzystuje się je również do szycia miękkich i ciepłych swetrów oraz pościeli, a także czapek, szalików i rękawiczek. Znajdziemy wiele przypadków odstępstw od tej reguły, ale przyjęło się, że tkaniny są dobrym materiałem do masowej produkcji maszynowej, natomiast dzianiny lepiej sprawdzają się do szycia ręcznego na mniejszą skalę.

Oba rodzaje materiałów włókienniczych mają wiele zalet. Są one dość uniwersalne, dzięki czemu mają tak szerokie zastosowanie.